Vaikų laikysenos sutrikimų korekcija

Statistika rodo, kad kas antras Lietuvos vaikas turi vienokių ar kitokių laikysenos sutrikimų, o paaugliams ydinga laikysena nustatoma dar dažniau ir skaičiai kasmet dramatiškai auga. Ankstyvojoje stadijoje pastebėti laikysenos sutrikimai yra lengvai ištaisomi, tačiau nekoreguojami jie gali išsivystyti į rimtas ligas, galinčias turėti neigiamą poveikį tolimesnei vaiko sveikatai

Kineziterapijos klinikos specialistai konsultuoja tėvelius dėl taisyklingos vaikų laikysenos, kruopščiai ištyrę mažąjį pacientą ir įvertinę laikysenos sutrikimo laipsnį, jo priežastį, kiekvienam individualiai sudaro veiksmingą laikysenos koregavimo programą.

Mūsų klinika vaikų laikysenos sutrikimų korekcijai taiko:

Manualinę terapiją – rankų judesiais atkuriama taisyklingas sąnarių, stuburo slankstelių judėjimas, atpalaiduojami įtempti, už laikyseną atsakingi nugaros raumenys, gydomas besiformuojantis stuburo išlinkimas į šoną.

Teipavimą – specialiomis juostomis, pleistrais suteikiama atrama ir stabilumas sąnariams bei raumenims, sudaromos palankios sąlygos formuoti taisyklingą laikyseną, gerinama apatinės nugaros dalies funkcinė būklė, mažinamas dėl laikysenos sutrikimų atsiradęs skausmas.

Stuburo bei sąnarių mobilizaciją – specialia kineziterapijos technika atpalaiduojama ydingą laikyseną sukelianti įtampa stuburo srityje.

Stuburo tempimą – atstatomi normalūs stuburo ir sąnarių tarpusavio ryšiai, padedantys atstatyti tinkamą laikyseną.

Gydomąjį masažą – maigymo, spaudimo, lengvo ištempimo, jungiamojo audinio atpalaidavimo technikomis atpalaiduojami įtempti raumenys, jungiamojo audinio ir raumenų sukibimas, didinamas stuburo mobilumas, judesių amplitudė, atpalaiduojami audiniuose susidarę skausmingi taškai.  

Kineziterapiją (gydimą judesiu) – taikant specialius, taisyklingai laikysenai skirtus pratimus, ištempiami sutrumpėję bei sustiprinami nusilpę raumenys.

Kineziterapiją, naudojant medicininius kamuolius, nestabilias platformas, elastinį pasipriešinimą – atliekant specialius balansavimo pratimus lavinama koordinacija, stiprinami nugaros, pilvo, krūtinės ląstos raumenys, padedantys išlaikyti taisyklingą laikyseną.

Taisyklinga laikysena yra kūno savybė, leidžianti išlaikyti pusiausvyrą, apsaugoti įvairias kūno dalis bei sąnarius nuo pernelyg didelės apkrovos, traumų, išlaikyti krūtinės ląstos ir pilvo ertmės organų padėtį. Taisyklingos laikysenos formavimesi itin svarbų vaidmenį atlieka raumenys, kurie padeda išlaikyti kūną vertikalioje padėtyje bei leidžia lengvai keisti jo padėtį.

Esant prastiems laikysenos įgūdžiams (nejudrumas, netaisyklinga sėdėjimo padėtis ir pan.) šie raumenys sutrumpėja, nusilpsta, stuburo slanksteliams tenka didelė apkrova, dėl kurios gali pradėti vystytis ne tik laikysenos ydos, bet ir atsirasti stuburo iškrypimas.

Laikysenos sutrikimas yra tarpinė būsena tarp taisyklingos kūno padėties ir besivystančios ligos, todėl laiku pradėjus gydymą, galima išvengti jo progresavimo.

Tėveliams itin svarbu atkreipti dėmesį į šiuos ydingos vaikų laikysenos požymius:

  • pakumpusi nugara, atsikišusi į priekį galva;
  • apvali nugara;
  • apvaliai įgaubta nugara;
  • plokščia nugara;
  • plokščiai įgaubta nugara;
  • asimetrinė nugara;
  • įdubusi krūtinės ląsta.

Dėl ydingos laikysenos koregavimo svarbos šiandien jau niekam nekyla abejonių. Pagrindinė sąlyga sėkmingai korekcijai – laikysenos sutrikimus sukėlusių priežasčių išaiškinimas ir šalinimas.

Dažniausiai pasitaiko šios vaikų laikysenos sutrikimų priežastys:

Sumažėjęs fizinis aktyvumas

Šiandien vis mažiau vaikų laisvalaikį praleidžia gryname ore, užsiimdami aktyviais žaidimais, sportu. Aktyvus laisvalaikis pakeičiamas pasyvia veikla: kompiuteriniais žaidimais, žiūrėjimu į televizoriaus, planšetinio kompiuterio ar išmaniojo telefono ekraną. Padidėjęs vaikų nejudrumas, netaisyklingas ir ilgas sėdėjimas prie kompiuterio, netinkami naudojimosi išmaniaisiais prietaisais įpročiai susilpnina nugaros raumenis, sukelią jų įtampą, sutrumpėjimą.

Netinkamos kuprinės

Dažnai mokyklinio amžiaus vaiko laikysenai žalą padaro jam nepritaikyta kuprinė. Per sunkios, vaiko svoriui ir ūgiui nepritaikytos kuprinės gali sužaloti stuburo tarpslankstelinį diską, nugaros raiščius, raumenis, stipriai pažeisdamos jo laikyseną.

Vaiko ūgiui nepritaikyti baldai

Laikysenos sutrikimus paskatina ir netinkami baldai, kurie vaikui yra per maži ar pernelyg dideli, todėl mokydamasis jis tabaluoja kojomis, susirango, susiriečia ant kėdės, formuojasi kitos sėdėjimo ydos, kurios gali neigiamai paveikti jo laikyseną.

Įvairios ligos, fiziniai defektai

Netaisyklingos laikysenos vystymąsi gali paskatinti regėjimo, klausos, kvėpavimo, mitybos ir virškinimo sutrikimai, nutukimas, nugaros, sąnarių, galvos ar kaklo skausmai, nuovargis, širdies kraujagyslių sistemos sutrikimai, nusilpusi imuninė sistema. Pradėjus profilaktiškai rūpintis taisyklinga vaiko laikysena dar ankstyvojoje ligos stadijoje, neigiamas susirgimo poveikis laikysenai gali būti minimalus.

Augančių vaikų sveikatą veikia daugybė aplinkos veiksnių, todėl jie yra itin pažeidžiami. Užsitęsusi ir nekoreguojama netaisyklinga laikysena gali vaikui ne tik sukelti pėdos, blauzdos, nugaros, galvos skausmus, raumenų spazmus, sąnarių ligas, bet ir paveikti svarbius vidaus organus, todėl, pastebėjus pirmuosius ydingos laikysenos požymius, būtina kuo greičiau kreiptis į specialistus.

Copyright 2017. Visos teisės saugomos