Stuburo Iškrypimo Gydymas

Stuburo iškrypimas ankstyvoje stadijoje, kol nekelia jokių nemalonių pojūčių, žmogui yra nepastebimas, todėl dažnai per ilgai delsiama kreiptis į specialistus.

Dažniausiai į Kineziterapijos kliniką kreipiasi pacientai, kuriuos jau vargina stuburo iškrypimo sukelti nugaros skausmai, akivaizdžiai matoma nesimetriška pečių, klubų padėtis, išryškėja stuburo išlinkimas į vieną ar kitą šoną, priekį ar atgal.
Klinikos specialistai, kruopščiai ištyrę pacientą ir įvertinę stuburo iškrypimo laipsnį, ligą, jos priežastį, kiekvienam individualiai parenka jam geriausiai tinkantį gydymą.

Kineziterapijos klinika stuburo iškrypimų gydymui taiko:

Manualinė terapiją – šia metodika atkuriama taisyklinga sąnarių, stuburo slankstelių biomechanika, atpalaiduojamas nugaros raumenų įsitempimas, todėl tampa lengviau koreguoti laikyseną, numalšinti su stuburo iškrypimais susijusius ūminius ir lėtinius nugaros skausmus. Ši terapijos forma dažnai pasitelkiama skoliozės gydymui.

Kineziterapiją (gydymą judesiu) – atliekant specialius pratimus balansuojama raumenų–kaulų sistema ir koreguojama sutrikusi biomechanika – taip, esant netaisyklingai laikysenai, iškrypimui, padedama stuburui „pasirinkti“ jam tinkamesnę erdvę. Skoliozės sukeltos laikysenos koregavimui pasitelkiami asimetriniai ir kiti pratimai.

Kineziterapiją, naudojant medicininius kamuolius, nestabilias platformas – kiekvienam individualiai, atsižvelgiant į paciento stuburo iškrypimo laipsnį, ligą, jos kilmę, pritaikomi netaisyklingą laikyseną koreguojantys pratimai. Stiprinami nugaros, pilvo raumenys, didinama raumenų ištvermė. Balansavimo pratimai, naudojant medicininius kamuolius, gerina pusiausvyrą, koordinaciją, priverčia dirbti giliuosius bei stabilizuojančius raumenis, kurie itin svarbūs gerinant laikyseną.

Gydomąjį masažą – įvairiomis masažo technikomis atpalaiduojami dėl stuburo iškrypimo nusilpę ir įsitempę, sutrumpėję nugaros raumenys, deformuota, išgaubta krūtinės ląsta, sustiprinami pilvo raumenys, jungiamojo audinio ir raumenų sukibimas, didinamas stuburo mobilumas, atpalaiduojami dėl netaisyklingos laikysenos raumenyse susiformavę skausmingi taškai.

Stuburas yra atraminė žmogaus ašis. Jame yra natūralių stuburo išlinkimų, kurie yra reikalingi, kad nugara būtų stipri, stangri ir lanksti. Nugaroje išsidėstę raumenys formuoja jos formą, reljefą, valdo laikyseną, stabilizuoja stuburą. Raumenims nusilpus, darosi sunku stuburą išlaikyti reikiamoje padėtyje, todėl jis, veikiamas įvairių jėgų, deformuojasi, pradeda reikštis stuburo iškrypimo požymiai.

Statistika rodo, kad stuburo iškrypimai vargina apie 3,5 proc. vaikų. Pirmieji stuburo iškrypimo požymiai gali pasireikšti jau nuo šešerių (mergaitėms) – aštuonerių (berniukams) metų, o dažniausiai jie išryškėja paauglystėje ir gali progresuoti iki žmogaus skeleto brandos (20-22 metų).

Kineziterapijos klinikoje yra gydomi įvairaus tipo stuburo iškrypimai: nuo netaisyklingos laikysenos ir ankstyvosios stuburo iškrypimo fazės iki progresavusios ligos.

Stuburo iškrypimai gali būti:

Skoliozė – tai stuburo iškrypimas į šoną. Ankstyvoje stadijoje stuburo pokyčiai žmogui ir aplinkiniams dažnai yra nepastebimi. Ligai progresavus žmogaus stuburas iškrypsta į šoną ir įgauna „C“ arba „S“ formą. Dėl ligos pasisuka stuburo slanksteliai, prie jų prisitvirtinę šonkauliai, deformuojasi krūtinės ląsta, atsiranda kupra. Negydant skoliozės ne tik pasikeičia žmogaus išvaizda, bet ir sutrinka plaučių, kraujagyslių bei širdies darbas.

Kifozė – pernelyg gilus stuburo linkis į užpakalį, kai žmogus atrodo susikūprinęs, jo nugara yra sukumpusi.

Lordozė – pernelyg gilus stuburo išlinkimas į priekį. Esant šio tipo stuburo iškrypimui žmogus atrodo stipriai atsilošęs.

Stuburo iškrypimą dažniausiai lemia šios priežastys:

Netinkamas gyvenimo būdas

Stuburo iškrypimai pamažu išsivysto dėl netaisyklingos laikysenos: gulima minkštoje lovoje, naudojama aukšta pagalvė, vaikai sėdi ant jų ūgiui nepritaikytos kėdės, mokosi prie jų ūgiui nepritaikyto stalo, nugara apkraunama didelio svorio kuprine arba ji nešama vienoje rankoje.

Ankstyvame amžiuje, kol vaiko stuburas ir kremzlės nesukaulėję, jo laikysena yra pažeidžiamiausia.
Paauglystėje stuburas dažnai iškrypsta dėl jo perkrovimo sportuojant, pasirinkus pernelyg didelį fizinį krūvį.
Darbingo amžiaus žmonėms stuburas gali iškrypti nuo ilgo ir nepatogaus stovėjimo ar sėdėjimo. Vis dažnėja stuburo iškrypimai, kuriuos sukelia ilgas sėdėjimas netaisyklingoje padėtyje prie kompiuterio. Moterims stuburo iškrypimai gali išsivystyti ir dėl aukštakulnių batelių avėjimo.

Ligos

Stuburas gali iškrypti ir dėl įgimtų raumenų ar nervų ligų, dėl sutrikusio šonkaulių, slankstelių vystymosi (kai sergama rachitu), dėl sutrikusios raumenų inervacijos (kai sergama poliomielitu, progresuojančia raumenų distrofija).
Sergant osteoporoze (kaulų retėjimu) pradeda plonėti stuburo slanksteliai, jie tampa trapūs ir gali lengvai lūžti, taip pat jie gali susiploti. Tuomet ima formuotis kupra arba kiti stuburo iškrypimai. Kartais stuburo iškrypimai yra nulemiami genetikos – liga perduodama kitam šeimos nariui.

Nekoreguojama netaisyklinga laikysena, kūprinimasis ilgainiui išsivystyto į sunkius stuburo iškrypimus, kurie gali neigiamai paveikti net vidaus organų darbą.

Laiku kreipusis į specialistus galima atstatyti laikyseną bei sustabdyti stuburo iškrypimų progresavimą.

Copyright 2017. Visos teisės saugomos