Sportininkų fizinės būklės vertinimas

Kineziterapijos klinikos specialistai ne tik dirba su įvairių sričių sportininkais, kuriems padeda sveikti po įvykusių traumų, bet ir, vadovaudamiesi specialiomis metodikomis, atlieka išsamų sportininkų fizinės būklės vertinimą, padedantį numatyti galimas traumas ir jų ateityje išvengti.

Kiekvienam sportininkui itin svarbu sekti savo funkcinį pajėgumą, fizinę būklę tam, kad galėtų pasiekti geriausių norimų sportinių rezultatų, laimėjimų varžybose, išvengti dažnai pasitaikančių traumų. Net ir smulkios traumos gali turėti didelę įtaką profesionalaus sportininko tolimesnei sportinei veiklai ir net visai karjerai.

Vienas iš pagrindinių sportininkų fizinės būklės testavimui pasitelkiamų metodų, kuriuos taiko Kineziterapijos klinika, – funkcinių judesių stereotipo (angl. Functional movement system arba FMS) vertinimas.

Jo metu įvertinami fundamentalūs, esminiai, sportinėje veikloje būtini judesiai.  Kiekvienas teste naudojamas pratimas reikalauja tinkamo kūno funkcionalumo, todėl lengva pastebėti judesių disbalansą.

Kineziterapijos klinikoje dirbantys specialistai tam, kad įvertintų sportininko būklę, atlieka šiuos  FMS vertinimo metodą sudarančius testus:

  • barjerinį žingsnio testą;
  • gilaus pritūpimo testą;
  • gilaus įtūpsto testą;
  • peties mobilumo testą;
  • tiesios kojos kėlimo testą;
  • stabilumo pasisukime testą;
  • stabilumo pasikeliant testą.

Tokį sportininkų įvertinimą rekomenduojama atlikti prieš sporto varžybas ir panašią veiklą.  Tuomet, atliekant testus tokiomis sąlygomis, kai yra mažiausia traumos tikimybė, galima nustatyti, ar asmuo yra pajėgus atlikti tam tikrus judesius, būdingus jo sporto šakai.

Daugybė mokslinių tyrimų įrodė šio sportininkų fizinės būklės vertinimo metodo patikimumą ir teigiamą naudą jį taikant tolimesnėje sportinėje veikloje.

Šis fizinės būklės vertinimas padeda atskleisti stipriąsias bei silpnąsias sportininko puses, nustatyti netinkamus, neefektyvius judesius ir vėliau skirti konkrečiai jam pritaikytą sportinių treniruočių programą, paruošti jį atlikti jo sporto šakoje būdingus, riziką keliančius judesius. Taip užkertamas kelias mikrotraumoms ir didesniems pažeidimams, kurie gali įvykti sporto varžybų ar treniruočių metu.

Copyright 2017. Visos teisės saugomos